DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 22.01.2016 17:21:58 

DIGIFOTO - SVĚT DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

Objektiv

Objektivy digitálních fotoaparátů jsou v podstatně stejné jako u analogových fotoaparátů, jen s několika podstatnými rozdíly. První je světelnost. Digitální fotoaparáty jsou stroje velmi citlivé na nepatrné množství světla a pokud chceme tuto vlastnost využít (velmi žádoucí) tak potřebujeme vysoce světelné objektivy. Proto je standardem, i při malém průměru objektivu, světelnost pod 3.5. Velice často pak i 2.8 nebo i pod 2.

Další věcí je konstrukce zadní části objektivu. Čip, který snímá obraz, potřebuje pro svou optimální činnost, aby paprsky prošlé objektivem dopadaly na jeho celou plochu pokud možno kolmo, a to i na krajích. U analogových fotopřístrojů dopadají paprsky na rovinu filmu kolmo jen v blízkosti optické osy objektivu, a obzvláště na krajích je dopadový úhel poměrně velký. Jednotliví výrobci tento neblahý efekt řeší různě. OLYMPUS vsází na standard 4/3, který stanovuje konstrukci bajonetu, rozměry snímacího čipu a vzdálenost od bajonetu a to zejména proto, aby se speciální konstrukcí objektivu docílilo kolmo dopadajícího obrazu.

CANON, NIKON, PENTAX a MINOLTA zase vsází na kompatibilitu se svou širokou nabídkou analogových objektivů a k tomu uvádějí řadu několika objektivů, které jsou speciálně upravené pro digitální těla. Kromě MINOLTY ovšem tyto "digitální" objektivy nelze použít na klasická analogová těla. Pokud tedy nepotřebujete záběry brilantní po celé ploše, tak je tato volba dosti méně nákladnou záležitostí.

Objektivy lze ještě dělit podle toho, zda jsou výměnné, nebo fixně zabudované do těla fotoparátu. Téměř každý zákazník se okamžitě zeptá: Co je lepší? Ani jedno. Tak jako všechny věci každá má své klady ve kterých vyniká a zápory, kde je to horší. 

 Objektivy výměnné jsou většinou středního rozsahu co se do zoomu týče, ale můžeme postupně dokupovat podle svých požadavků a potřeb i další a další objektivy. U nevýměnných objektivů máme jinou situaci. Musíme se spokojit s tím rozsahem, který máme od začátku k dispozici. Pouze, pokud to aparát umožňuje, můžeme časem dokupovat předsádky na makro-fotografii, pro prodloužení na teleobjektiv, nebo pro adaptaci na širokoúhlý objektiv. Nevýměnné objektivy digitálního fotoaparátu jsou však lépe přizpůsobené přímo pro ten který typ a tak můžou být menšího průměru, a mohou dosáhnout vyšší kvality nežli výměnné objektivy shodné jak pro analogovou, tak pro digitální řadu fotoaparátů.

Na velikosti objektivů pro digitální fotografie se podílejí ještě dva faktory. První je ten, že zatím většina CCD a CMOS čipů má nižší rozlišovací schopnosti nežli kinofilmový negativ. Proto se nemusí tolik brát ohled na rozlišovací schopnosti optiky v objektivech, čímž lze zredukovat průměr objektivu. Druhou věcí je velikost CCD nebo CMOS čipů. Ty jsou zatím téměř vždy menší nežli políčko kinofilmu a tak lze dosáhnout stejného přiblížení jako u kinofilmových objektivů při daleko menší délce objektivu. Proto je možné vidět digitální fotoaparáty s rozsahem zoomu (přepočtené pro kinofilm) i 38-420 mm (tedy 12x optický zoom).